Kar Tuzu ve Fiyatları

Kışın çok karla buz içeren bir yerde yaşıyorsanız, muhtemelen karayolu bölümünün buzu eritmek için yola tuz yaytığını gördünüz.Ev yapımı dondurma yaparken buz üzerinde tuz da kullanmış olabilirsiniz . Tuz suyun donma / erime noktasını düşürür, bu yüzden her iki durumda da daha düşük erime noktasından faydalanmaktır.

Su sıcaklığı 32 dereceye (Fahrenheit) ulaştığında buz oluşmaktadır (0 derece santigrat derece). Tuz eklediğinizde bu sıcaklık düşer: yüzde 10 tuz çözeltisi 20 F’de (-6 C) donar ve yüzde 20’lik bir çözelti 2 F’de (-16 ° C) donar. Bir karayolu üzerinde, buza tuz dökerseniz, eritebilir demektir. Tuz, buzdaki sıvı suya karışır ve donma noktasını düşürür.

Buzda eriyen buz izlerseniz, çözülme sürecinin gerçekleşeceğini görebilirsiniz – tuz eritilmiş hububatın hemen içindeki buz ve erime bu noktadan yayılır. Karayolunun sıcaklığı 15 F’den düşükse, tuz gerçekten hiçbir etkiye sahip olmayacaktır – katı tuz çözünen işlemi başlatmak için katı suyun yapısına giremez. Bu durumda, traksiyon sağlamak için buzun tepesine kum yaymak daha iyi bir seçenektir.

Dondurma yaparken, karışımın donmasını isterseniz dondurma karışımının sıcaklığı 32 F’den düşük olmalıdır. Buzla karıştırılan tuz, 32 F’den daha düşük bir sıcaklığa sahip olan bir tuzlu su oluşturur. Buz suyuna tuz eklediğinizde, buzun erime sıcaklığını 0F’ye düşürürsünüz. Salamura çok soğuk olduğundan dondurma karışımını kolayca donduruyor.

Hemen Ara; 0212 594 78 78

Create your account

Call Now Button