Kaya Tuzu

Kaya tuzu, sodyum klorürden oluşan bir mineraldir. Kimyasal formülü NaCl’dir ve bu aynı zamanda ortak tuz ve sofra tuzu gibi diğer tuz çeşitlerini de içerir. Kaya tuzu,  endüstriyel isim olma eğilimindedir. İzometrik kristaller olarak oluşur ve tipik olarak renksiz veya beyazdır, ancak içinde bulunan kirliliklerin miktarına ve türüne bağlı olarak başka renkler de olabilir.

Tuz, sedimanter evaporit minerallerinin yataklarında oluşur. Bu büyük göller ve denizlerin kurumasından kaynaklanır. Bu tuz yatakları yüzlerce metre derinlikte olabilir. Tuz kristalleri hızla buharlaşan bazı göllerde çok hızlı oluşurlar. Özellikle Türkiye’nin iç denizler tuz katmanlarının oluşmasına yardımcı oldu. Bölgelerdeki çok sıcak havalar suları çok yavaş bir şekilde buharlaştırdığında, toprak altında büyük tuz çökelleri bıraktılar. Ülkemizde su buharlaştıkça ve tuz kristalleri oluşmaya başladıkça, doğu çöllerinden gelen kumdan kahverengimsi renklerini aldılar. Ancak diğer jeolojik etkiler, kaya tuzu renginin bazen berrak, pembe ve koyu kahverengiye dönüşebileceği anlamına gelir.

Kaya tuzu ve sıradan sofra tuzu arasındaki temel fark, boyut ve renktir. Kaya tuzu, sofra tuzu içinde görülen küçük kristallerin aksine çok büyük, tıknaz kristallerde oluşur. Masa tuzu gibi, kaya tuzu da kimyasal olarak nasıl davrandığına etki edebilecek bir eser mineraller çeşidine sahiptir. Büyük kristal kaya kayası boyutu, genellikle yemek pişirmek için çok uzun sürdüğü için kullanılmadığı anlamına gelir. En yaygın iki tuz türü arasında başka farklılıklar vardır. Kaya tuzunun depozitleri genellikle binlerce veya milyonlarca yıl önce buharlaşan iç denizlerin kalıntılarıdır. Buna karşılık, sofra tuzu neredeyse sadece deniz suyundan gelen tuzu gideren buharlaşma havuzlarından gelir.

Kaya tuzu fiyatları

Kaya tuzu fiyatları günden güne farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden en güncel fiyatları öğrenebilmek için Kar-tuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Hemen ara; 0212 594 78 78

Kaya Tuzu hakkında merak edilenler;

Kısa kısa: Kaya tuzu nedir? 2. Nasıl oluşur? 3. Nerede oluşur? 4. Ne için kullanılır? 5.Neden önemli? ve …. Kaya tuzu potasyum sülfat K2SO4 mu?

İşte soruların cevapları:

1. Kaya tuzu nedir?
Bu mineral “halit” için ortak adıdır. Kimyasal formülü NaCl’dir. Bu maddeyi sofra tuzu olarak tanıyor olabilirsiniz. ve … Aslında, kaya tuzu K2SO4 değil; bu NaCl. Alçıtaşı (CaSO4) ve sylvit (KCl) safsızlıklarına sahip olabilir, ancak mineral olarak potasyum sülfatın bulunması çok nadirdir, ancak zaman zaman koloit (K2Ca2Mg (SO4) 4.2H2O) kaya tuzu yatakları ile ilişkili bulunur.

2. Nasıl oluşur?
Genellikle, çözünmüş Na + ve Cl iyonlarını içeren tuzlu suyun (deniz suyu gibi) buharlaşmasıyla oluşur.

3. Nerede oluşur?
Biri, kurak göl yatakları, iç marjinal denizler ve dünyanın kurak bölgelerinde kapalı koylar ve haliçler çınlayan kaya tuzu yatakları bulur. Jeolojik geçmişte çeşitli zamanlarda çok büyük su kütleleri buharlaşarak büyük miktarda kaya tuzu birikintileri oluşturdu. Bu çökeller daha sonra deniz çökelleri tarafından gömülmüştü, ancak halit üstteki çökelleri oluşturan malzemelerden daha az yoğun olduğu için, tuz yataklar genellikle kubbe benzeri yapılar oluşturmak için çökeltilerden “yumrukluyor”. Bunlar daha çok ek tortular tarafından işlenmiştir.

4. Ne için kullanılır?
Masa tuzu, insan yaşamı için gereklidir. İnsan tüketimine yönelik olarak büyük ölçüde madencilikle elde edilen kaya tuzu hazırlanmıştır. Kaya tuzu, soğuk iklimlerde yol yataklarına da uygulanmakta, böylece yoldaki suyun donma noktasının düşürülmesine yardımcı olmakta ve böylece 0 derecede donmaya izin vermemektedir .

5. Neden önemlidir?
Yukarıda belirttiğim gibi, sofra tuzu insan yaşamı için vazgeçilmezdir.
Buna ek olarak, dünya okyanuslarından gelen Kaya Tuzu yataklarının oluşumu, Okyanus’un NaCl’yi düzenleyebildiği başlıca mekanizmadır.
Kaya formasyonlarında da tuz formasyonları önemlidir, çünkü bunlar kabuktaki petrol için en önemli “tuzaklardan” birini oluştururlar. Jeologlar genellikle, yeni petrol ve gaz kaynaklarını araştırırken, yüzeydeki tuz kubbelerini bulmak için çeşitli teknikler kullanırlar.

Ayrıca gıda tuzu, sanayi tuzu ve medikal tuz ürünlerimiz de dikkatinizi çekebilir.

Hemen ara; 0212 594 78 78

Create your account

Call Now Button